Pomysły na jesienne dekoracje ogrodowe

Wieniec na drzwiach jako jesienna dekoracja ogrodowa.

Choć letnie kwiaty już przekwitają, to wcale nie oznacza, że sezon ogrodowy już się skończył, a jesień nie ma nam nic do zaoferowania. Wręcz przeciwnie, ta pora roku zachwyca pięknymi barwami i sezonowymi skarbami, które możemy wykorzystać do własnych dekoracji. Wystarczy odrobina chęci i inspiracji, aby z powodzeniem stworzyć wyjątkowe jesienne kompozycje w ogrodzie lub przed domem.

Jesienne kwiaty jako dekoracje w pojemnikach.

Jakie kwiaty najpiękniej kwitną jesienią, a jednocześnie najlepiej sprawdzą się w jesiennych aranżacjach balkonu, tarasu lub wejścia do domu? Oczywiście będą to wrzosy, wrzośce, astry, chryzantemy i rozchodniki. Wszystkie wymienione rośliny można bez problemu uprawiać w pojemnikach.

 • Wrzosy i wrzośce

  Wrzosy i wrzośce prezentują się doskonale w koszach wiklinowych, metalowych i drewnianych osłonkach, ale ich walory będą również podkreślone w nowoczesnych, gładkich donicach. W zależności od odmiany możemy spotkać je w kolorach od różowego do czerwonego oraz bieli. Jeśli będziemy pamiętali o ich systematycznym podlewaniu, ponieważ wrzosy nie lubią suchej ziemi, to odwdzięczą nam się długim kwitnieniem.

 • Astry

  Astry, inaczej marcinki, również nadadzą się do uprawy w doniczkach. Są one bardzo łatwe w uprawie, szczególnie zaleca się je początkującym ogrodnikom. Co więcej, są wytrzymałe na przymrozki. Najlepszą odmianą do uprawy w pojemnikach będzie aster krzaczasty. Aby astry kwitły jak najdłużej, należy zapewnić im jasne stanowisko i obfite podlewanie, zwłaszcza w okresie suszy.

 

 • Chryzantemy

  Chryzantemy niektórym mogą kojarzyć się z kwiatami cmentarnymi. Jednak odmiany drobnokwiatowe są ostatnio bardzo modną ozdobą balkonów lub tarasów. Chryzantemy są dostępne w wielu kolorach, do tego są to kwiaty odporne na przymrozki. Ich niebywałą zaletą jest dostępność w dużych kępach. Sprawia to, że po włożeniu do pojemnika czy osłonki otrzymujemy gotową jesienną kompozycję. Ważne jest, aby nie zapominać o ich podlewaniu, ponieważ uprawiane w doniczce nie tolerują suszy.

 • Rozchodniki

  Rozchodniki kolejny symbol jesieni. Jest to roślina łatwa w uprawie. Dobrze znosi suszę, nie ma też szczególnych wymagań co do gleby. Wystarczy zapewnić im w miarę słoneczne stanowisko. Szczególnie ciekawie prezentuje się w kompozycji z glinianą doniczką.

Jakie inne ozdoby wykorzystać do stworzenia modnej kompozycji?

Poza kwiatami świetną i chyba wręcz obowiązkową bazą aranżacji jest dynia. Możemy ułożyć ją na ziemi, w koszyku lub donicy. Ułóżmy ich jak najwięcej, w różnych kolorach.

Na drzwiach zawieśmy jesienny wieniec, zróbmy go sami lub kupmy gotowy w kwiaciarni. Jeśli wieniec nie jest wykonany z żywych kwiatów może nam posłużyć dłużej niż jeden sezon.

Pamiętajmy także o lampionach i latarniach, które nadają nastrojowego klimatu. Do środka możemy włożyć świeczkę led lub szyszki, orzechy włoskie, liście, małe dynie. Z tych samych dodatków możemy stworzyć kompozycję w wiklinowym lub rattanowym koszu.

dynie i szyszki w lampioniechryzantemy w koszu dynie jesień lampion szyszki

Tego typu aranżacje wyglądają bardzo ładnie w kompletach donic lub koszy. 3 kosze lub 3 donice w różnych rozmiarach ustawione obok siebie wypełnione sezonowymi kwiatami, ozdobami będą strzałem w 10.

Dekoracje do zrobienia samemu.

Dobrym pomysłem do wykonania własnoręcznych dekoracji jest malowanie lub rzeźbienie dyni. Dynie możemy pomalować na dowolnie wybrany kolor przy użyciu farby kredowej. Do wykonania tej dekoracji możemy zaprosić dzieci. Na pewno chętnie nam pomogą. Ciekawą ozdobą będzie też lampion z dyni.

dzieci malują dynie

Oczywiście dzieci z przyjemnością pomogą stworzyć nam jesienny mini ogród. Idealnymi roślinami do tej dekoracji będą wrzosy i kapusty ozdobne. Nie zapomnijcie o szyszkach i orzechach! Inspiracja poniżej.

dekoracja jesienna w donicy

Wszystkie te pomysły możemy wykorzystać zarówno przed wejściem do domu, na tarasie jak i balkonie. Taka przyjemna aranżacja sprawi, że lato będzie trwało dłużej. Wystarczy przygotować sobie tylko ciepłą jesienną herbatę, wziąć koc i cieszyć się ostatnimi ciepłymi dniami w roku.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *