Ogród jesienią – przesadzanie roślin w ogrodzie

Przesadzanie roślin jesienią.

Zanim rozpoczniemy zimowy odpoczynek w domu przy kominku, dopnijmy prace w ogrodzie na ostatni guzik. Dobrym pomysłem jest przesadzanie roślin w ogrodzie właśnie jesienią. Pozwoli nam to cieszyć się jego estetyką, ponieważ Twoje rośliny odżyją. Kiedy nadejdzie wiosna, będziemy już mieli solidne fundamenty pod aranżacje na nowy sezon. Na pewno będziemy mogli sobie podziękować, że mimo chłodu, wykonaliśmy tę pracę kilka miesięcy wcześniej! Zastanawiasz się, jakie kwiaty przesadzić oraz jak to zrobić? Zapoznaj się z naszym artykułem, ubierz się ciepło i rozpocznij pracę w ogrodzie!

Przesadzanie roślin w ogrodzie jesienią – informacje

Jeśli rozpoczynasz swoją przygodę z ogrodnictwem, być może jesteś zaskoczony informacją o przesadzaniu roślin jesienią. W końcu przesadzanie kojarzy nam się raczej z wiosennymi porządkami. I słusznie – są bowiem rośliny, które przesadzamy wczesną wiosną, na przykład w marcu. Są jednak takie gatunki, które należy przesadzić jesienią. Kończą one wtedy swój okres wegetacyjny. Przesadzać możesz od października do końca listopada. Jakie gatunki? Wszystkie, które kwitną na wiosnę. Dodatkowo w tym okresie często występują opady deszczu. To pomaga dostarczeniu wody niezbędnej do właściwego rozwoju korzeni roślin. Dobrze działa na nie również wysoka wilgotność gleby podczas jesiennych tygodni. Pamiętaj również o roślinach w donicach ogrodowych. Na wiosnę, Twoje rośliny będą silne i pięknie ozdobią ogród.

Przesadzanie roślin w ogrodzie jesienią i podstawowe informacje.

Jakie gatunki przesadzamy jesienią?

Jesienią przesadzamy gatunki, które kwitną na wiosnę. Nie ruszamy więc wtedy roślin, które zdobią nasze przestrzenie jesienią, na przykład chryzantem czy astrów. Dla nich przyjdzie czas wiosną. Jak widzisz, możesz mieć kolorowy ogród w każdą porę roku. Co więc możesz przesadzić jesienią? 

  • barwinki
  • bodziszki
  • konwalie
  • trawy zimozielone
  • pierwiosnki
  • miodunki
  • brunery
  • parzydła
  • nachyłki okółkowe

Jeśli więc masz któryś z tych gatunków w swoim ogrodzie – zakładaj rękawiczki i zacznij pracę w ogrodzie!

Jak przesadzać rośliny?

Dostrzegłeś, że Twój kwiat zmienił wygląd i jest od środka jakby uschnięty? Jest to odpowiednia chwila na konieczne przesadzanie. Takim wyglądem charakteryzują się właśnie rośliny, które najprawdopodobniej wymagają tego zabiegu pielęgnacyjnego. Zacznij od zaplanowania miejsca, w którym znajdą się rośliny. Przygotuj naostrzone nożyce oraz nóż, a także szpadel. Obficie podlej roślinę. Następnie przejdź do miejsca, gdzie umieścisz roślinę. Wykop dołek adekwatny do systemu korzeniowego przyszłego mieszkańca. Dobrze, żeby ziemia w tym miejscu była przekopana, a także spulchniona. Możesz ją także wymieszać z kompostem i wysypać na dnie. Przy odkopywaniu kwiatu uważaj, aby nie uszkodzić jej korzeni. Wykop możliwie największą bryłę. Zachowaj odpowiednie odległości. Po wyjęciu rośliny z gruntu osłoń korzenie, wybierając taki materiał jak folia czy płótno. Przenieś roślinę w materiale, a następnie usuń go ostrożnie, Jak umieścisz kwiat w nowym miejscu, podlej go obficie, a potem osłoń ściółką.

Po co przesadza się rośliny?

Poza chęcią zmiany aranżacji istnieje wiele zalet przesadzania roślin. Jedną z nich jest to, że przy okazji przesadzania, możemy podzielić rośliny. To sprawi, że będą mocniejsze i nieco je odmłodzimy. Dodatkowo przesadzenie może pomóc odnaleźć miejsce, w którym kwiat lepiej się zaaklimatyzuje. Co ważne, większość bylin potrzebuje tego zabiegu, aby zaprezentować pełnię swoich możliwości i zachwycić wzrostem. Wiosną będziesz zachwycać się ich odświeżonym pięknem. To nastąpi zwłaszcza w przypadku kwiatów, które wiele lat kwitły w jednym miejscu. Warto więc to zrobić nie tylko ze względu na aspekt wizualny. Przesadzanie pomaga też roślinom przygotować się na intensywny okres wegetacji, który nastąpi już wiosną. 

Przesadzanie roślin w ogrodzie, aby na wiosnę był piękny efekt.

Przesadzanie roślin w ogrodzie jesienią – podsumowanie informacji

Wiesz już, że bez wątpienia warto przesadzać rośliny. Dzięki temu będziesz cieszyć się zachwycającym ogrodem już najbliższej wiosny. Odpowiednim momentem na przesadzanie roślin jesienią to czas od początku października do końca listopada. Jeśli pogoda dopisuje, wyrobisz się także w pierwszych dniach grudnia. Nie zwlekaj – przesadzanie pomaga nie tylko wizualnie odmienić ogród, ale też sprawi, że Twoje rośliny, zwłaszcza byliny – odżyją na wiosnę. Po przesadzeniu mają odpowiednią ilość czasu, aby przygotować się do wzmożonej wegetacji. Pamiętaj o zachowaniu ostrożności przy wykopywaniu rośliny, a także obficie podlej ją zarówno przed wyjęciem, jak i po ułożeniu w nowym miejscu. Przesadzanie roślin jesienią to inwestycja na przyszłość. Zabieraj narzędzia i zatroszcz się o swoje kwiaty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *