Kwiaty do sypialni na dobry sen – polecane gatunki i informacje

Kwiaty do sypialni stojące obok łóżka polecane na dobry sen.

Być może zdarzyło Ci się usłyszeć, że sypialnia nie jest odpowiednim miejscem na kwiaty. Nic podobnego – jeśli tylko chcesz mieć tam rośliny, nie ma żadnych przeciwwskazań! Warto jednak poznać gatunki, które sprawdzą się tam najlepiej i wiedzieć, których ewentualnie unikać. Wtedy będziemy mogli cieszyć się z zalet roślin umieszczonych w tej części domu. W końcu mogą nam nawet zapewnić sen lepszej jakości! Kwiaty do sypialni to dobry pomysł. Dowiedz się, jakie wybrać, jakie korzyści Ci przyniosą oraz czy to prawda, że nocą będą podkradać Ci po cichu tlen.

Zalety roślinnych mieszkańców w sypialni

Chyba nie musimy podkreślać, jak atrakcyjne wizualnie są rośliny w naszych domowych przestrzeniach. Sprawiają, że nasze pomieszczenia są bardziej przytulne i bije z nich ciepło. Ich kolor również nastraja nas pozytywnie. Zielony to przecież kolor nadziei, który w tym wydaniu rozpromieni naszą sypialnię. Otaczanie się nimi poprawia nasze samopoczucie. Idealnie jest zacząć dzień od uśmiechu, a kwiaty nam to ułatwią. Jakie jeszcze mają dla nas bonusy? Poprawiają jakość powietrza, dzięki produkowaniu tlenu w czasie dnia oraz wchłanianiu dwutlenku węgla i szkodliwych substancji. Powietrze jest bardziej wilgotne, co działa na nas korzystnie. Lepiej nam się oddycha, zwłaszcza podczas sezonu grzewczego. Dzięki temu, powietrze, z jakim kończymy i zaczynamy dzień, będzie zdrowsze i przyjemniejsze.

Kwiaty do sypialni stojące przy łóżku czy zdrowe.

Złodzieje naszego tlenu – fakt czy mit?

Jak to jest z tym zabieraniem tlenu – prawda czy fałsz? Obawy, które dręczą osoby przed umieszczeniem rośliny w sypialni, związane są właśnie z tą kwestią. Okazuje się, że prawda jest pośrodku. Faktem jest, że są gatunki, które nocą pobierają tlen, a nie dają go. Ma to jednak miejsce na tak niewielką skalę, że pozostaje to dla człowieka niemalże niewyczuwalna. Abyśmy odczuli tego skutki, musielibyśmy w sypialni zrobić prawdziwą oranżerię, także z wielkimi roślinami.  Z tego właśnie powodu dobrze też wybierać do sypialni mniejsze kwiaty. Wtedy nie będziemy musieli się zupełnie martwić o to, czy nasz współlokator nie podbiera nam tlenu. Najlepszym wyborem będą kwiaty, które przeprowadzają odwróconą fotosyntezę. To znaczy, że produkują tlen nocą. Jak widzisz, nie każdy gatunek jest drobnym złodziejaszkiem!

Kwiaty do sypialni – aranżacje

Wiesz już, że do sypialni lepiej sprawdzą się mniejsze okazy. Duże, imponujące gatunki zostawmy do salonu. Tam sprawdzą się doskonale. Jeśli zależy Ci na większym okazie, dobierz taki, aby nie przytłoczył przestrzeni oraz odpowiednio dużą donicę do niego. Jak zatem zaaranżować kwiaty w sypialni? Pierwszy na myśl bez wątpienia przychodzi parapet. Rośliny będą miały dostęp do odpowiedniej porcji światła, a także stworzysz na nim stylowe aranżacje pełne uroku. Jest to rozwiązanie eleganckie i praktyczne. Do sypialni świetnie sprawdzają się wiszące doniczki, na przykład z naturalnych materiałów. Nadasz pomieszczeniu charakteru w stylu boho. W sypialni sprawdzą się także doniczki na stojaku. Stworzysz z nimi niewielki kwietnik. Do dyspozycji pozostają również dostępne półki, miejsce obok książek czy, dla jakiegoś niewielkiego ulubieńca – miejsce na Twojej szafce nocnej. Jeśli posiadasz toaletkę większych rozmiarów, tam też jest doskonałe miejsce na niewielki kwiat.

Aranżacje z użyciem kwiatów do sypialni.

Modne doniczki na kwiaty do sypialni

Aby w pełni cieszyć się pięknem kwiatów w sypialni, dobrze podkreślić je stylową donicą. Pamiętaj, aby wybrać odpowiedni rozmiar donicy lub osłonki. Dzięki temu Twoja roślina będzie rozwijać się prawidłowo i będzie mogła kwitnąć. Kolor doniczki warto dobrać do wystroju wnętrza oraz oczywiście zgodnie z naszym poczuciem estetyki. Możesz wybrać modną doniczkę w stylu boho z przyciągającym wzrok zdobieniem. W takim wnętrzu doskonale sprawdzają się artystyczne wzory. Do wnętrza glamour sprawdzą się donice złote, z którymi zyskasz szykowną sypialnię. Sypialnia minimalistyczna to jasne kolory, do których idealnie pasuje biała doniczka. Zobacz także doniczki na stojaku lub nóżkach. One zjawiskowo wyeksponują Twoją roślinę. Zrobią to w taki sposób, że nawet jeśli będzie to jedyny okaz – i tak przyciągnie uwagę!

Modne doniczki na kwiaty do sypialni.

Kwiaty do sypialni – polecane gatunki

Do sypialni idealnie sprawdzą się kwiaty, które przeprowadzają odwróconą fotosyntezę. One wytwarzają tlen i absorbują dwutlenek węgla również w nocy. W praktyce my zyskujemy lepszej jakości powietrze. Nie musimy się martwić, że dana roślinka w nocy pochłonie nam nawet odrobinę tlenu. Na rynku dostępnych jest wiele propozycji takich gatunków i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Są rośliny o mniej lub bardziej rozłożystych liściach, w dowolnych rozmiarach i kształtach. Każda z pewnością pięknie zaprezentuje się w Twojej sypialni, niezależnie od stylu, w jakim jest urządzona.   

Aloes

Jeśli marzysz o roślinnym parapecie, bez wątpienia możesz postawić na nim aloes. Ta roślina dobrze rozwinie się właśnie w pobliżu okna. Uważaj jedynie na przymrozek – może być dla aloesu destrukcyjny, jeśli będzie dostawał się przez okno. Aloes nie tylko przeprowadza odwróconą fotosyntezę, ale też nawilża powietrze. Możesz wybrać spośród wielu gatunków aloesu dostępnych do uprawy w domu. Do najczęściej wybieranych należy aloes drzewiasty i aloes zwyczajny. Pięknie zaprezentuje się w sypialni.

Aloes na parapecie w uroczej doniczce.

Kaktus

Możesz wybrać wiele gatunków tej wytrwałej rośliny o egzotycznym wdzięku. Jeśli kaktus kojarzy Ci się wyłącznie z zielenią i kolcami, a marzy Ci się kwiat z kolorami, koniecznie poznaj kaktusa bożonarodzeniowego. Inaczej nazywany grudnikiem, co sugeruje daty jego kwitnienia. Najpiękniejsze pąki pokazują się właśnie zimą. Zwróć też uwagę na kolejny gatunek o świątecznej nazwie – kaktus wielkanocny. Kwitnie nieco później i charakteryzuje się krótszym od poprzednika kwiatostanem. Z pewnością mogą zagościć w Twojej sypialni.

Kaktus bożonarodzeniowyKaktus

Sansewieria

Sansewierie również dobrze sprawdzą się na parapecie. W tym miejscu dobrze zaprezentuje się okaz o szerokich liściach. Podobnie jak inne propozycje roślin do sypialni, ona również produkuje w nocy tlen. Jeśli zdarza Ci się zapomnieć odsłonić rolety czy zasłony, nawet kilka dni z rzędu, sansewieria dalej pozostanie piękna, choć oczywiście ceni sobie dostęp do słońca. Jest bardzo wytrwałą rośliną niewymagającą skomplikowanej pielęgnacji. Sansewierii przypisuje się właściwości oczyszczania powietrza z toksyn oraz produkowania dużej ilości tlenu, co czyni ją idealną kandydatkę na kwiat do sypialni.

Sansewieria na parapecieSansewieria obok kaktusa

Skrzydłokwiat

Kolejny przedstawiciel gatunku zdolnego do oczyszczania powietrza. Skrzydłokwiat nie jest trudny w uprawie, dobrze sprawdzi się w zacienionym punkcie pokoju. Zachwyci białymi kwiatami. Ich kolor idealnie pasuje do spokojnego klimatu sypialni oraz często występujących w niej jasnych barwach. Sprawi, że klimat tego pomieszczenia będzie jeszcze bardziej marzycielski. Nie jest skomplikowany w pielęgnacji. Pamiętaj, aby latem podlewać go co 2-3 dni, a zimą raz w tygodniu. Ciesz się pięknym kwiatem tuż po obudzeniu.

Skrzydłokwiat z białym kwiatem.Skrzydłokwiat do sypialni.

Storczyk

Te popularne kwiaty, często dawane jako prezent bez wątpienia odnajdą się w sypialni. Jeśli więc dostałeś na imieniny storczyka i zastanawiasz się, gdzie znaleźć mu miejsce – sypialnia będzie idealna. Storczyki dbają o odpowiednią ilość tlenu i jakość powietrza, jakie nas otacza. Wybierając gatunek dla siebie, zwróćmy uwagę na storczyka dendrobium, który w nocy pochłania szkodliwy dla nas dwutlenek węgla. Przy bardziej suchym powietrzu, pamiętaj o regularnym spryskiwaniu roślinki.

Storczyk jest idealny do sypialni,

Jakich gatunków unikać?

Bezpiecznie jest unikać kwiatów o intensywnym zapachu. Ich woń może nam bowiem przeszkadzać w zaśnięciu, a w gorszym wypadku – nawet spowodować reakcje alergiczne. Lepiej unikaj w sypialni hiacyntów, hortensji, lili, oleandrów, prymulek czy róż. Jeśli drażnią Cię zapachy roślin lub jesteś alergikiem, rozważ sztuczne rośliny. One będą bez wątpienia bezpiecznym wyborem. Są też dobre ze względów praktycznych – nie wymagają zupełnie żadnych zabiegów. Duże kwiaty nie są do końca polecane do sypialni, ale o ile większy okaz nie przytłoczy Twojej sypialni – z powodzeniem możesz wybrać sztuczny kwiat. 

Kwiaty do sypialni – o czym pamiętać

Kwiaty do sypialni to bez wątpienia dobry pomysł. To, o czym należy pamiętać, to aby nie przesadzić z ilością kwiatów tam oraz unikać intensywnie pachnących okazów. Rozprawiliśmy się ze stwierdzeniem o roślinach zabierających tlen. Robią to w nieodczuwalnej dla nas ilości i poczulibyśmy ich działanie przy dużej ilości okazów lub dużych roślinach w szczelnym pomieszczeniu. Jeśli jednak chcesz być spokojny lub nawet zyskać na ilości tlenu w sypialni, wybierz kwiaty, które przeprowadzają odwróconą fotosyntezę. One wytwarzają tlen mimo braku promieni słonecznych. Przykładami idealnych kwiatów są: aloes, kaktus, sansewieria, skrzydłokwiat i storczyk. Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik pomoże wybrać Ci idealne kwiaty do sypialni!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *