Jakie kwiaty sadzić jesienią w ogrodzie?

Jakie kwiaty sadzić jesienią w ogrodzie - to między innymi cebulki tulipanów.

Zakochałeś się w pracach ogrodowych i niechętnie myślisz o odpoczynku w związku z nadchodzącymi przymrozkami? Wykorzystaj jesienne tygodnie na posadzenie roślin! Piękny ogród wiosną to efekt pracy jesienią. Póki pogoda dopisuje, a do pierwszych przymrozków jeszcze daleko, wykorzystajmy ten czas. Jesień to doskonały okres na posadzenie kwiatów cebulowych oraz niektórych drzewek i krzewów ozdobnych. Posadzenie roślin jesienią daje im czas na solidne ukorzenienie. To pozwoli im zjawiskowo rozkwitnąć na okres wegetacji. Zobacz, jakie kwiaty sadzić jesienią, a Twój ogród już od pierwszych dni wiosny będzie pełen życia i kolorów.

Jakie kwiaty sadzić jesienią w ogrodzie.

Kiedy sadzić kwiaty w ogrodzie jesienią?

Optymalnym okresem dla kwiatów sadzonych jesienią jest październik. Wiele gatunków możesz posadzić we wrześniu, ale na przykład dla tulipanów czy hiacyntów może być za wcześnie, ponieważ będzie za ciepło. Poskutkuje to ich wcześniejszym kwitnięciem, a na powierzchni mogą nie przetrwać zimnych temperatur. Możesz sadzić również w listopadzie, najlepiej w pierwszej połowie tego miesiąca. Należy się pospieszyć przede wszystkim ze względu na nadchodzące przymrozki. Jak widzisz, jesień to nie tylko czas na przygotowywanie ogrodu na zimę oraz sprzątanie go, ale też odpowiednia pora na wniesienie trochę kolorów. Nie zapomnij o posadzeniu kwiatów w ozdobnych donicach ogrodowych! Pogoda sprzyja i ułatwia prace fizyczne. Zanim będziemy przebywać większą część dnia w domu, warto spędzić jeszcze czas na świeżym powietrzu.

Jakie kwiaty sadzić jesienią?

Jesień to idealny czas na sadzenie kwiatów cebulkowych. Zanim przystąpimy do sadzenia, pamiętaj, aby wybrać dobrej jakości cebule. Powinny być twarde i dorodne, a także zdrowe. Nie powinny mieć widocznych uszkodzeń ani pleśni czy plam. Zwróć uwagę też na ich kolor. Zdrowa cebula powinna mieć żółtobrązową łuskę. To, co warto zrobić, to zamoczyć je w środku przeciwgrzybiczym, aby zapobiec infekcjom. Posadź jesienią cebulki kwiatowe takich gatunków jak: tulipan, narcyz, śnieżyczka przebiśnieg, hiacynt, zawilec, krokus i czosnek ozdobny. Zakwitną już wczesną wiosną.

Warto wiedzieć, że idealny moment na sadzenie krzewów oraz drzew owocowych to właśnie jesień. Wilgotne podłoże zapewni im optymalny wzrost, podobnie jak często występujące opady. Wtedy mogą się zaaklimatyzować w nowym środowisku i wiosną zaprezentować piękne efekty. Jesień to dobry moment na sadzenie jabłoni, wiśni, grusz, porzeczki, agrestu, malin czy winogron. A może wymarzyły Ci się róże w ogrodzie? Idealny moment na posadzenie ich to właśnie jesień. Pamiętaj, aby podlać je obficie po posadzeniu.

Kwiaty, które zakwitną na wiosnę

Aby ogród zachwycał już od pierwszych dni wiosny, posadź rośliny już jesienią. Wraz z ustąpieniem mrozów i chłodów, Twój ogród nabierze kolorów właśnie dzięki takim kwiatom cebulowym. Przedstawicielami takich gatunków są wspomniane tulipany, narcyzy, czosnek ozdobny, hiacynty, cebulice syberyjskie, szafirki, zawilce, jaskry i krokusy. Możemy je sadzić aż do połowy listopada. Do końca września możemy posadzić lilie oraz piwonie. Należy jednak rozpocząć wykonanie tej pracy wczesną jesienią, na przykład we wrześniu lub w pierwszej połowie października. To pozwoli kwiatom przygotować się na nachodzące temperatury. Pamiętaj, aby ziemia, w której posadzisz kwiaty, była spulchniona i dobrze przekopana.

Prawidłowe sadzenie cebulki kwiatów

Cebulki kwiatów należy sadzić zawsze wierzchołkiem skierowanym ku górze. Ważną zasadą jest to, że należy sadzić cebule i bulwy na głębokość ich potrójnej wysokości. Dzięki temu będą bezpieczne w przypadku mrozu. Przy tym warto zwrócić uwagę na glebę. W lekkiej glebie, bardziej piaszczystej, cebulę kwiatu należy posadzić nieco głębiej. Odwrotnie w przypadku gleby gliniastej, ciężkiej. Wtedy możemy umieścić cebulę bardziej płytko. Należy oczywiście pamiętać przygotowaniu ziemi. Na początek, ważne jest usunięcie chwastów z gleby. W zależności od potrzeby dodaj torfu, piasku lub kompostu. Co może Ci się jeszcze przydać? Koszyczki specjalnie przeznaczone do cebulek, które ochronią je przed szkodnikami i ułatwią późniejsze wykopanie ich. Sadź kwiaty cebulowe w grupach zawierających minimum 5 cebulek z jednego gatunku.

Jak zadbać o posadzone jesienią kwiaty?

Przydatne jest pokrycie ziemi wokół świeżo posadzonych roślin warstwą ściółki. Dzięki temu, Twoje świeżo posadzone roślinki nie przemarzną zimą, a także nie utracą wilgoci. Z czego może składać się ściółka? Są to suche liście, które opadły z drzew, a także przydatny może być nawóz organiczny z odpadów roślin, kora lub gałęzie drzew iglastych. Gałązkami okrywamy dopiero, jak wystąpią przymrozki. W marcu delikatnie usuń ściółkę. Uważaj, aby nie złamać świeżo pokazujących się kwiatów. Jeśli jesienią nie występuje dużo opadów i jest sucho, warto podlać nasze świeżo posadzone cebulki.

Sadzenie kwiatów jesienią – podsumowanie

Jak widzisz, jesień to bez wątpienia doskonały czas na sadzenie roślin cebulowych. Posadź wtedy tulipany, narcyzy, hiacynty, krokusy, przebiśniegi i czosnki ozdobne. Idealnym momentem na sadzenie ich jest październik, ale też wrzesień oraz listopad. Obserwuj przy tym pogodę – póki jest dość ciepło, wyrobisz się także w pierwsze dni listopada. Warto jednak posadzić kwiaty wcześniej. Pamiętaj o wyborze zdrowych cebulek i posadzeniu ich na odpowiedniej głębokości. Zabezpiecz cebulki ściółką. Czekaj na efekty i wiosną zachwyć się pięknymi, kwitnącymi kwiatami!   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *