Jaka donica do monstery?

Donica do monstery do domu lub salonu we wzrory.

Monstera to od wielu miesięcy jeden z bardziej popularnych i wybieranych kwiatów. Trudno dziwić się jej popularności. Zasługą tej sławy są bez wątpienia, między innymi – dziurawe liście. Chcesz postawić w swoim domu monsterę i do wyboru została tylko donica? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jaka donica do monstery będzie odpowiednia.

Krótko o gatunku

Zanim przystąpimy do wyboru donicy dla monstery, należy poznać podstawowe informacje o tym gatunku. Będzie to miało wpływ na osłonkę, w której umieścimy monsterę. Wiedza ułatwi nam także pielęgnowanie rośliny. Wprawdzie jest to gatunek odpowiedni dla osób rozpoczynających swoją przygodę z roślinami doniczkowymi, jednak warto znać najważniejsze fakty o korzeniach monstery – nie tylko tych dosłownych.

Wielkość monstery

Monstera przybywa do nas z Ameryki Środkowej i Południowej. Rośnie tam w lasach tropikalnych, a jej pnącza osiągają tam nawet 20 m wysokości. W przypadku monstery dziurawej jest to 10 m. Spokojnie, w warunkach domowych aż tak się nie rozkręci! Tutaj osiągnie, w zależności od gatunku nie więcej niż 2,5-3 m na przestrzeni wielu lat. Najpopularniejsze rozmiary goszczące w domach to od 70 cm do 180 cm. Nie możemy pominąć też spektakularnych liści, których średnica może osiągnąć nawet 60 cm. 

Dlaczego monstera ma dziury?

Zarówno monstera deliciosa (monstera dziurawa), jak i monstera monkey mask mogą poszczycić się pięknymi, dziurawimy liśćmi. Ich urok zdobył nasze serca, mieszkania i media społecznościowe. Skąd więc te urokliwe dziury? Dla zbierania… większej ilości promieni słonecznych. Możemy sobie zadać pytanie, po co światło miałoby wpadać w dziurę? A to po to, aby liście znajdujące się niżej rośliny, również otrzymały wystarczającą ilość promieni. Te z góry niego “ustępują” promieni liściom niżej. Dlatego też ich liście mają tak dużą powierzchnię. Wielkość ułatwia zdobywanie światła w niełatwych warunkach, a tym samym przetrwanie.

Nasłonecznienie na liście monstery.

Jaka donica dla monstery będzie odpowiednia?

Najważniejsze w donicy, którą wybierzemy, jest to, czy posiada ona odpływ. Dziurka w dnie jest niezbędna w przypadku monstery. Dzięki temu będziemy mogli kontrolować rozkwit korzeni i ilość wody. Nie spiesz się z szybkim dolewaniem wody do monstery. Niech część jej podłoża wyschnie, zanim podlejesz roślinę ponownie. Zwłaszcza jeśli stoi w zacienionym miejscu. Donica z odpływem jest więc w tym wypadku jedynym możliwym wyborem. Pamiętajmy, że młoda monstera będzie potrzebowała przesadzenia raz w roku do nowej gleby. Wybierzmy więc donicę, która ułatwi przeniesienie jej do miejsca przeprowadzki. Starsze monstery przesadzamy już tylko co 3-4 lata.

Wielkość donicy

Można uznać za złotą zasadę w przypadku monstery, że najlepsza donica będzie o średnicy o 5 cm większej od średnicy rośliny. Nie powinna być za mała, aby nie krępować wzrostu. Należy tutaj mieć na względzie jej system korzeniowy. Za duża donica to też nie jest odpowiedni wybór. Wtedy znacznie trudniej zapewnić monsterze odpowiednią ilość wody. Miejmy też na względzie wspomniane przesadzanie monstery. Dobierzmy więc taką donicę, którą będzie można względnie bezproblemowo przetransportować. Wybierając zarówno donicę, jak i samą monsterę, pamietajmy o rozmiarze wnętrza i stylu, w jakim jest urządzone. Zbyt duża donica może przytłoczyć miejsce, w którym się znajdzie.

Materiał donicy na monsterę

Przechodzimy do bardziej przyjaznej części. Sam materiał donicy, w której zagości monstera, nie jest w jej wypadku istotny. Dobrze, aby donica była solidnie wykonana. Wtedy nie powstaną potencjalne uszkodzenia i unikniemy nagłego przesadzania monstery, które też mogłoby jej zaszkodzić. Najważniejszy w donicy, poza jakością, jest wyżej omówiony odpływ. Poza tą kwestią możemy wybierać dowolnie. Świetnym wyborem jest donica z włókna szklanego imitującego beton. Taka czarna, matowa donica z delikatnym połyskiem, swoim kolorem doskonale podkreśli głęboką zieleń liści monstery. Dobrym kolorem jest również antracyt – tego typu wykończenie podkreśli urok zarówno monstery, jak i całego pomieszczenia. Jest to rozwiązanie polecane w przypadku nowoczesnych i loftowych wnętrz. Nie zapominajmy też o jasnych donicach, które swoją delikatnością zrównoważą ekstrawagancję monstery. Takie sprawdzą się w salonach tradycyjnych, minimalistycznych oraz boho.

Donica wzorzysta z monsterą.
Modna doniczka do domu, salonu.

Wybór donicy do monstery

Jak widzisz, wybór donicy do monstery nie stanowi dużego wyzwania. W samej donicy najważniejsza jest obecność odpływu, dla utrzymania odpowiedniego poziomu nawilżenia dla monstery. Miejmy także na uwadze wielkość monstery, na którą się decydujemy i do niej dopasujemy rozmiar donicy – średnica o 5 cm większa niż przewidywana średnica rośliny. Zadbajmy także o efekt wizualny. Wybierzmy kolor, który będzie ładnie komponował się z wyposażeniem i kolorami wnętrza, w którym postawimy kwiat. Dzięki temu piękne walory monstery zostaną wyeksponowane i będą cieszyły nasze oczy przez wiele lat!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *