Duże kwiaty do salonu – przewodnik

Duże kwiaty do salonu, np. strelicja lub fikus doskonale pasują postawiona w rogu, wypełniają wolną przestrzeń.

Duże kwiaty do salonu to prawdziwy bestseller ostatnich lat. Dzięki dużej roślinie salon zyska prawdziwego szyku, a Twój dom będzie bliżej natury. Na rynku dostępnych jest jednak bardzo wiele roślin o większych rozmiarach. Nie wiesz, jaki kwiat do salonu wybrać? Poznaj nasz przewodnik. 

Duże kwiaty doniczkowe do salonu

Trendy goszczące w naszych domach zmieniły się w ciągu ostatnich lat. Cieszy nas fakt, iż częściej decydujemy się na wprowadzenie natury do swojego domu, a zielone przestrzenie stają się coraz bardziej powszechne i lubiane. W końcu nie od dziś wiadomo o pozytywnym wpływie naturalnych i żywych dodatków w naszym otoczeniu. W naszych salonach zagościły duże kwiaty doniczkowe. Duża roślina kojarzy się jednak z odważną decyzją. Możemy sobie zadawać pytania, jak pielęgnować taki kwiat, jak duży urośnie i czy jest wymagający. Postaramy się rozwiać wątpliwości!

Czy duży kwiat pasuje do każdego salonu?

Decydując się na rośliny w salonie, w zasadzie ogranicza nas tylko wyobraźnia. Bardziej ekstrawagancki kwiat możemy, w razie potrzeby, złagodzić subtelną donicą, a ten bardziej klasyczny pozwala na odrobinę szaleństwa dla swojej osłony. Warto podejść do tematu całościowo. Ważna jest wielkość salonu i rozmiar donicy, która będzie odpowiednia dla naszej rośliny. Nie może być za mała – to źle wpłynie na rozkwit. Z drugiej strony duża donica nie może przytłoczyć salonu. Jeśli salon, który urządzamy lub planujemy umieścić w nim roślinę, jest w konkretnym stylu, spróbujmy go sobie zwizualizować z kwiatem. 

Jakie duże kwiaty do salonu?

Do salonu glamour mogą bardziej pasować kwiaty o dużych liściach, bez kolorowych kwiatostanów (np. figowiec lirolistny). Zaś salon tradycyjny pozwala na gęste, szpiczaste liście (np. draceny). Pamiętajmy jednak, że najbardziej do naszego salonu będzie pasował kwiat wymarzony, wybrany przez nas i zadbany. Ogromny wybór roślin może nieco przytłoczyć. W najlepszym (nie najgorszym!) wypadku wylądujemy wtedy w dżungli zamiast w salonie! Jeśli jednak planujemy mniejszą ilość roślin lub nie wiemy, od jakiej zacząć, zapoznajmy się z popularnymi wyborami dużych kwiatów do salonu.

Monstera do salonu

Kto z nas nie kojarzy monstery? Kwiat, który zrewolucjonizował zarówno nasze salony, jak i social media cieszy się stałą popularnością. Jest zjawiskowy i nie aż tak wymagający, jak mogłoby się wydawać. Temperatura pokojowa to dla monstery odpowiednie środowisko. Ważne, aby temperatura otoczenia nie przekraczała 30 stopni Celsjusza i nie spadała poniżej 13. Jej pnącza mogą urosnąć aż do 2m! Jako że nie lubi częstych zmian miejsc, postaw ją tam, gdzie będzie mogła spokojnie rosnąć.

Monstera w salonie Urban Jungle na stoliku.
Monstera w salonie.

Strelicja – rajski ptak

Swoją nazwę zawdzięcza niezwykle egzotycznemu wyglądowi liści. Nada finezji i ekstrawagancji każdemu wnętrzu – w eleganckiej donicy doskonale sprawdzi się w salonach glamour. Dzięki niej możemy się poczuć jak na wakacjach na tropikalnej wyspie. Nawet w środku zimy, chociaż strelicja przechodzi wtedy okres spoczynku. Promienie słoneczne mocno sprzyjają jej rozkwitowi, wymaga obfitego podlewania w miesiącach letnich, zimą jest dla opiekunów bardziej łaskawa. Strelicje nie powinny jednak być dostępne dla zwierząt – są dla nich toksyczne.

Duża roślina strelicja w salonie, obok stolika kawowego.
Strelicja do salonu.

Fikus dębolistny

Gatunek ten posiada liście wyglądem zbliżone do liści dębu, stąd jego nazwa. Liście te mogą osiągnąć nawet 30cm długości, są bez wątpienia imponujące. Jeśli monsterę można nazwać matką Urban Jungle, to fikus dębolistny jest babcią tego stylu. Pierwszy zaczął gościć w pomieszczeniach zbliżających się do natury. Często jest też spotykany we wnętrzach w stylu Hampton.  Nie wymaga częstego podlewania oraz mocno napromieniowanej przestrzeni, wystarczą mu przebijające promienie słońca. Należy jednak wspomnieć, że jest szkodliwy dla zwierząt. 

Fikus dębolistny to roślina o dużych liściach idealna do salonu.
Piękne liście fikusa.

Dracena w salonie

Dracena to nasz sekretny przyjaciel w walce o dobrą jakość powietrza w pomieszczeniu. Skutecznie pochłania zanieczyszczenia, neutralizuje toksyny. W dodatku nie oczekuje wiele w zamian! Jest odporna na nasz napięty grafik i ewentualne zapominalstwo – nie wymaga częstego podlewania, wystarczy jej 1-2 razy w tygodniu. Nie możemy pominąć jednak walorów estetycznych draceny. Długie, wąskie liście zbite we wspólną kępkę nadadzą świeżości i uroku pomieszczeniu.

Dracena to idealna roślina do salonu o pięknych wąskich i szpiczastych liściach.
Dracena – kępka liści.

Duże rośliny do salonu – mieszkanie bliżej natury

Czy może być większa korzyść z umieszczenia dużej rośliny w salonie niż dobre samopoczucie jej właściciela? Nie tylko otoczy nas powietrze lepszej jakości, ale także przytulne otoczenie. Zielony to kolor nadziei – nic więc dziwnego, że poprawia nam humor. W obecnym świecie pełnym pośpiechu niezwykle ważny jest relaks. Dzięki dużym kwiatom będzie przebiegał w otoczeniu powietrza o lepszej jakości. Dodatkowo, ładnie kwitnąca roślina z pewnością sprawi nam satysfakcję. Pamiętajmy również o wyborze odpowiedniej donicy do salonu, która będzie nie tylko praktyczna, ale również estetyczna i zgodna z naszym gustem.

Przewodnik po dużych roślinach do salonu

Przykłady przez nas podane to zaledwie garstka roślin, które można wykorzystać do przystrojenia salonu. Jeśli jesteśmy początkującym hodowcą, są to pozycje, którym podołamy. Co więcej, w wielu źródłach znajdziemy dużo informacji na temat ich uprawy, co ułatwi stawianie nam pierwszych kroków w świecie dużych kwiatów. Przystroimy więc swój salon strelicją, draceną, fikusem czy monsterą i cieszmy się salonem bliżej natury!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *