Jak zrobić mini ogród w doniczce?

Jak zrobić mini ogród w doniczce

Tworzenie mini ogrodu jest naprawdę proste, a do tego przyjemne. Bez wątpienia poradzą sobie z tym zadaniem zarówno fani jak i amatorzy ogrodnictwa. Zaczynamy od sadzenia ulubionych roślin i przyozdabiamy wolne przestrzenie elementami dekoracyjnymi. Zastanawiasz się, jak zrobić mini ogród w doniczce? Sprawdź nasze porady.

Tworzenie mini ogrodu to naprawdę przyjemność.

Budując mini ogród stosujemy te same zasady, jakie obowiązują dla sadzenia roślin ozdobnych w gruncie czy donicy. Jednak są pewne elementy, na które warto zwrócić uwagę, aby osiągnąć oczekiwany efekt. Zatem, aby mieć pewność, że wszystko wyjdzie jak należy i chcecie dowiedzieć się jak zbudować mini ogród, to zapraszamy do zapoznania się z poniższymi krokami. Pamiętaj, że budowa mini ogrodu powinna być dla Ciebie odprężeniem.

Jak zbudować piękny mini ogród?

  1. Wybierz miejsce dla mini ogrodu.

Zastanów się, czy będzie on stał w domu czy na zewnątrz? W zależności od tego co, zdecydujesz wybierz odpowiednie rośliny. Rośliny doniczkowe wykorzystujemy w pomieszczeniach, a ogrodowe na zewnątrz. Wyjątkiem stanowi lato. W tym czasie wszystkie rośliny mogą stać na zewnątrz, jeśli ich miejsce będzie zgodne z ich stanowiskiem. O tym jednak niżej. Pamiętaj, że jeśli mini ogród będzie znajdował się na zewnątrz lepiej go przenieść do środka przed pierwszymi przymrozkami. Akcesoria mogą ulec uszkodzeniu, a rośliny przemarznięciu. 

  1. Wybierz typ swojego ogrodu.

Odpowiedz sobie na pytanie: czy będzie on umieszczony w donicy, pojemniku czy też będzie osadzony bezpośrednio w gruncie? Jeśli pierwszy raz tworzysz mini ogród, lepiej jest zbudować go w donicy niż w gruncie, ponieważ łatwiej jest go pielęgnować i tym samym uzyskać satysfakcjonujący efekt. W donicy będzie też miał mniejszą przestrzeń, co sprawi że łatwiej będzie zapełnić całą przestrzeń.

  1. Wybierz typ donicy.

Nasz mini ogród możemy stworzyć w każdej donicy plastikowej, ceramicznej, drewnianej itd. Ważne jest to, żeby była ona dość duża, abyśmy mogli posadzić rośliny i umieścić elementy dekoracyjne. Zanim przystąpimy do budowy możemy zrobić wstępny plan, aby mieć pewność, że wszystko nam się zmieści. Najlepiej, aby pojemnik posiadał dziurki do odpływu nadmiaru wody.

  1. Wybierz motyw.

W tym przypadku masz nieograniczone możliwości. Możesz stworzyć ogród, który będzie przypominał Ci miejsce w którym byłeś/aś. Scenerię plażową, wiejską czy górską. Może to być ogród, o którym marzysz, ale w mini wersji. W tym celu świetnie do tego nadają się gotowe dekoracje do mini ogrodów, np. mostek albo studnia. Sprawiają one, że mini ogród wygląda bardzo autentycznie. Użyj gotowych akcesoriów lub wykorzystaj to, co masz pod ręką w domu. Mogą to być szyszki, gałązki, kamyczki, małe figurki. Tylko nie przesadź z elementami dekoracyjnymi!

  1. Wybierz rośliny.

Na początek pamiętaj, aby starać się dobierać rośliny odpowiednie dla stanowiska, w jakim planujesz zbudować swój mini ogród. W zależności, czy będzie to miejsce słoneczne czy zacienione, dobieramy odpowiedni typ roślin. Tym samym musimy zapewnić odpowiednie podłoże dla danej grupy. Na dnie doniczek robimy drenaż z keramzytu, kamyków czy potłuczonych doniczek ceramicznych. Jednym słowem pamiętamy o podstawowych zasadach sadzenia roślin. W przypadku wyboru roślin do mini ogrodów, warto również pamiętać o tym, aby to były rośliny, które rosną raczej wolno.

Ważne! Wielkość dobieranych roślin powinna być zależna od wielkości posiadanych przez nas akcesoriów dekoracyjnych. Oczywiście, dobrze jest zachować skalę. Odpowiednia skala sprawi, że kompozycja będzie wyglądała naturalnie, a naturalistycznie wykonany mini ogród będzie przypominał prawdziwy ogród. To jest to, na czym nam właśnie zależy.

Wszystko przemyślane i przygotowane? To do dzieła!

Najpierw przygotowujemy podłoże. Jeśli ogród będzie umieszczony w doniczce pamiętamy o wspomnianej wyżej warstwie drenażu. Następnie wsypujemy ziemię i przystępujemy do pierwszego etapu, czyli sadzenia roślin.

Najlepiej, gdy z tyłu posadzimy rośliny wyższe, w środku średniej wielkości, najniższe natomiast z przodu. Zaczynamy od sadzenia największych roślin. Następnie przechodzimy do mniejszych. Najmniejsze rośliny najlepiej prezentują się jako odgrodzenie poszczególnych sekcji oraz na brzegach. Na koniec ziemię delikatnie wygładzamy i całość ostrożnie podlewamy.

Następnie układamy elementy dekoracyjne – ponownie dobrze jest zacząć od większych elementów czyli np. domków, dużych kamieni itp. W kolejnym kroku możemy zrobić ścieżki z kamieni. Na koniec dodajmy najmniejsze elementy dekoracyjne i gotowe! Dajmy się ponieść naszej wyobraźni, a efekt na pewno będzie niesamowity.

Mini ogród – własnoręcznie wykonana dekoracja ogrodowa.

Chociaż może wydawać się, że zbudowanie mini ogrodu to dużo pracy, to tak naprawdę piękną ozdobę możemy stworzyć bardzo szybko. Jednak ważne jest przygotowanie do pracy. Jeśli wcześniej przygotujemy rośliny oraz akcesoria, to mini ogród w doniczce wykonamy szybko. W rezultacie będziemy mogli cieszyć oko pięknie wykonaną dekoracją ogrodową. Mini ogród możemy umieścić przed domem, na tarasie czy balkonie. Warto trzymać go w miejscu osłoniętym, aby wiatr czy burza nie uszkodziły drobnych elementów. Mini ogród to z pewnością wspaniała forma relaksu jak i wyjątkowa forma dekoracji roślinnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *