Co sadzić do donic na taras? Inspiracje.

Kwiaty w donicach na tarasie. Modne kompozycje.

Rośliny są niezwykle istotnym elementem tarasu. Tworzą piękną i zieloną przestrzeń, w której miło się odpoczywa. Ich piękny wygląd podkreślają modne donice tarasowe. Jednak wybór odpowiednich roślin do donic na taras, może wydawać się naprawdę trudny. Zdarza się, że kupujemy rośliny w pośpiechu i euforii, ponieważ nam się podobają. Warto zastanowić się najpierw, czy nasz zakup będzie na pewno dobry. Przemyślane zakupy i dobry wybór roślin, z pewnością pozwolą zaoszczędzić nam pieniędzy, jak i nerwów. Sprawdź nasze pomysły na aranżacje w pojemnikach na tarasie. Poniższe rady i inspiracje sprawdzą się też na balkonie. Zastanawiasz, się co sadzić do donic na tarasie? Sprawdź nasze wskazówki.

Jak wybrać rośliny do donic na taras i balkon?

Niestety, nie każda roślina, która nam się podoba, sprawdzi się w praktyce w donicy na tarasie. Musimy wziąć pod uwagę kilka czynników, aby mieć pewność, że dana roślina będzie zdrowa rosła. Podobnie jak przy sadzeniu roślin w ogrodzie, obowiązują pewne zasady. Musimy odpowiedzieć na kilka pytań.

  1. Czy miejsce, gdzie stały donice jest nasłonecznione, czy bardziej cieniste?

Rośliny lubiące cień mogą zostać poparzone lub po prostu uschnąć, jeśli będą rosły w miejscu zbyt słonecznym. Z kolei rośliny lubiące słońce, nie będą rosły w cieniu.

  1. Czy mamy czas na zajmowanie się naszymi roślinami?

Iglaki, juki są dość mało wymagające, nie będziemy musieli ich stale podlewać i poświęcać dużo czasu. Z kolei np. pelargonie trzeba podlewać każdego dnia podczas upałów i nawozić, aby zapewnić obfite kwitnienie. Dodatkowo rośliny zimozielone typu: iglaki, bukszpany, tuje będą rosły w donicy cały sezon. Pelargonie to kwiaty jednoroczne, sadzimy je co roku. Szczególnie gdy nie mamy miejsca na przechowanie.

  1. Duże kwiaty sadzimy do dużych donic na taras.

Zapewnienie roślinom odpowiednich warunków do zdrowego rozwoju jest konieczne. Musimy dobrać odpowiednio dużą doniczkę, aby system korzeniowy mógł się prawidłowo rozwijać. Np. uwielbiane przez wielu ogrodników hortensje, modne rozplenice japońskie potrzebują głębszych i większych donic. Z kolei płytko ukorzenione azalie, można sadzić w płytkich doniczkach.

  1. Jaki jest styl naszego tarasu, balkonu?

W nowoczesnych aranżacjach tarasu sprawdzą się np. bardzo modne ostatnio trawy, juki, formowane tuje, bukszpany. Natomiast w tradycyjnym stylu, bardzo ładnie prezentować się będą begonie, dalie, floksy. Tutaj przeważać będą kwiaty kwitnące.

Rośliny jednoroczne w donicach ogrodowych.

Jeśli mamy trochę więcej czasu na ogród, to ciekawym pomysłem na aranżację tarasu, balkonu jest sadzenie w donicach kwiatów jednorocznych. Do tych kwiatów, nie potrzebujemy specjalnie dużych donic na taras. Aczkolwiek im większe donice, tym cała kompozycja wygląda na pewno bardziej spektakularnie. Czasami warto pokusić się o stworzenie jednej większej donicy wypełnionej kolorowymi kwiatami, zamiast wielu sadzonek w kilku małych doniczkach. Łatwymi w uprawie i bardzo lubianymi kwiatami do donic są bratki. Przy pomocy bratków możemy stworzyć kompozycje jednorodne. Wystarczy kilka sadzonek tych kwiatów, aby cieszyć się pięknym widokiem. Bratki kwitną, aż do lata. Po przekwitnięciu możemy je zastąpić pelargonią lub surfinią. Kwiaty te, przy odpowiednim nawożeniu kwiątną bardzo obficie i wyglądają wyjątkowo. Dostępne są w wielu kolorach i odmianach. Każdy miłośnik kwiatów, z pewnością wybierze coś dla siebie. Sadzenie kwiatów jednorocznych na pewno wymaga więcej czasu, jednak jest to wysiłek, który zdecydowanie się opłaca.

Bratki w betonowej donicy na taras i balkon.
Bratki w betonowej donicy misie Roma.

Aranżacje z roślinami zimozielonymi.

Nie każdy z nas ma tyle czasu, aby co roku, aby kupić i posadzić nowe kwiaty jednoroczne. W takim przypadku łatwiej jest zasadzić rośliny zimozielone, trawy lub rośliny wieloletnie. W nowoczesnych aranżacjach bardzo ładnie wyglądać będą np. donice betonowe z trawami. Popularne gatunki do donic na taras to: turzyce, rozplenice japońskie, ostnice np. mocna. W mocno nasłonecznionych miejscach elegancko będą wyglądały juki. Jeśli wolicie iglaki, to wybór na jest naprawdę szeroki.

Najpopularniejsze rośliny zimozielone do pojemników to:

  • sosna górska,
  • bukszpan,
  • cis,
  • tuja
  • świerk.
Bukszpan w donicy.

Ponadto w donicach na balkonie i tarasie można posadzić bluszcz lub barwinek pospolity.

Latem możemy także wynieść na taras naszego rośliny doniczkowe. Palmy z pewnością nadadzą śródziemnomorskiego, egotycznego klimatu.

Palma w betonowej donicy na tarasie.
Palma i trawa w betonowej donicy Sigma na tarasie.

Kompozycje mieszane do donic na taras.

Posiadając duże donice ogrodowe, możemy pokusić się o stworzenie wyjątkowych kompozycji w pojemnikach. Połączenie turzycy, tuji i popularnej hortensji ogrodowej, to zdecydowanie ponadczasowa i przykuwająca wzrok aranżacja. Do kompozycji można dodać też płożacą się bluszcz lub barwinek. Będzie to kompozycja, do półciestych miejsc. Z kolei w miejscach słonecznych, można stworzyć aranżacje z pelargonii, bakopy komarzycy czy też wilca ziemniaczanego. Bardzo ciekawym pomysłem jest uzupełnianie kompozycji z kwiatów, zielonymi akcentami – właśnie typu – komarzyca czy wilec.

Od lewej: świerk Conica, lawenda, pelargonie. W donicy z tyłu: pelargonie, bakopa, tojeść rozesłana. Zestaw donic Sigma.

 

Kompozycja z hortensją, turzycą i paprocią w betonowej donicy ogrodowej.
Hortensje, paprocie, tuja, turzyca w betonowej donicy na taras Gamma.

 

Donica ogrodowa z hortensją, turzycą.
Donica ogrodowa, betonowa ETA z hortensją ogrodową, turzycą i paprocią.

 

Pelargonie, bakopa w donicach tarasowych.

Wybór zależy od naszych preferencji.

Podsumowując, wybierając rośliny na taras, wybieramy oczywiście, te które nam się podobają. Jednak warto pamiętać, aby zwrócić uwagę, czy będziemy w stanie nasze rośliny pielęgnować. Ważne jest również, czy poradzą sobie w przygotowanych dla nich warunkach. Trzymając się tych zasad, na pewno stworzymu miejsce przyjazne dla nas do wypoczynku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *