Meble rattanowe – pielęgnacja i podstawowe informacje

Meble rattanowe - pielęgnacja i podstawowe informacje o rattanie.

Meble rattanowe przybyły do nas prosto z wysp Indonezji. Zdobyły nasze serca swoim urokiem. Dzięki nim nasze wnętrza zaś zyskały piękne meble wykonane z naturalnego materiału. Rattan pozyskuje się bowiem z palmy rotangowej, która rośnie w lasach tropikalnych Azji Południowo-Wschodniej. Meble z tego surowca są standardowym wystrojem tamtejszych wnętrz. Teraz zawitały do naszej szerokości geograficznej i mogą cieszyć nasze oczy na co dzień, nie tylko na wakacjach! Meble rattanowepielęgnacja i inne istotne informacje, które warto znać, przedstawiamy poniżej!

Co to jest rattan?

Rattan to ogólne określenie dla materiału pochodzącego z palm pnących z rodziny arekowatych, inaczej palm rotangowych. Ich pnącza mogą osiągnąć do 240 m długości. Co ważne – palmy te mają pionowy wzrost słojów. Dzięki temu rattan jest niezwykle wytrzymałym, niełamiącym się materiałem. Meble z niego wykonanie się nie odkształcają. Jak wspomnieliśmy, drzewo, z którego pozyskuje się rattan, rośnie w lasach tropikalnych. Występuje w Indonezji (która jest największym eksporterem rattanu), Indiach oraz Sri Lance. Dlaczego rattan jest tak chętnie wykorzystywany do wyplatania mebli? Ze względu na swoje właściwości i zarazem ogromną zaletę – elastyczność i trwałość (również dzięki wspomnianym pionowym słojom). Dzięki jego plastyczności pozyskuje się piękne, zjawiskowe kształty. Meble rattanowe, a zwłaszcza fotele, charakteryzują się zjawiskowymi, ornamentalnymi zdobieniami. Teraz już wiesz, że to zasługa gibkości rattanu!

Rattan plecionka z bliska.

Rattan a technorattan – różnice

Pozornie może wydawać się, że te nazwy występują zamiennie. Nic bardziej mylnego. Oba te materiały różnią się od siebie przede wszystkim tym, że rattan to materiał naturalny, a technorattan – jest jego sztucznym zamiennikiem. Technorattan bywa też nazywany rattanem syntetycznym i jest pozyskiwany z polietylenu. Meble z technorattanu mają zwykle, choć nie zawsze, mniej opływowe kształty, często występują proste linie i kąty proste. Wykonane z tego surowca meble również są ładne i niepozbawione zalet, jednak w tym artykule skupimy się na naturalnym materiale. Warto jednak zwrócić uwagę, że są to dwa różne pojęcia.

Wnętrza inspirowane naturą

Pęd współczesnego świata skłonił nas do chęci częstszego kontaktu z naturą. Tego kontaktu brakuje nam bardziej, zwłaszcza jeśli mieszkamy w bloku, w centrum dużego miasta. Po obcowaniu z przyrodą czujemy się zrelaksowani i nieco odcięci od codziennych stresów. Dom urządzony w takim stylu zapewnia nam taki odpoczynek każdego dnia. Otoczeni przez drapacze chmur, wymarzyliśmy sobie domy pełne naturalnych akcentów. Z impetem uderzył do naszych wnętrz styl boho. Przez ten wystrój przejawia się miłość do natury. Jest pełen ekologicznych materiałów, kwiatów, zieleni oraz ornamentalnych wzorów. Dodatkowo wnętrza boho charakteryzują się egzotycznym wdziękiem. Aby go uzyskać, warto postawić na meble rattanowe. Mają one również finezyjne zdobienia. Kolejny styl inspirowany naturą to zdecydowanie styl rustykalny. Przywołuje wspomnienia z wakacji u babci, dlatego, mamy z nim pozytywne skojarzenia. Podobnie jak w stylu boho, meble z rattanu są do stylu rustykalnego wprost stworzone.

 

Meble rattanowe – pielęgnacja

Aby stale cieszyć się pięknem, jakie dają meble rattanowe – pielęgnacja to coś, o czym warto pamiętać. Najważniejsza jest ochrona ich przed działaniem czynników atmosferycznych. Choć rattanowe meble mogą wyglądać na zewnątrz zjawiskowo, nie mogą stać bezpośrednio na ziemi (ze względu na działanie wilgoci). Najlepiej, aby były na zadaszonej powierzchni. Należy je chronić przed deszczem oraz długotrwałą ekspozycją na promienie słoneczne. Pod wpływem tych czynników mogą się odkształcać czy zmienić barwę. Dlatego warto je przed tym zabezpieczyć. Konieczne jest również chowanie mebli z rattanu na zimę, ponieważ szkodzi im mróz.

Meble rattanowe pielęgnacja i czyszczenie.

Konserwacja mebli rattanowych

Do konserwacji mebli rattanowych najlepiej użyć bezbarwnego lakieru lub oleju. Oba te środki bez problemu dostaniesz w markecie budowlanym. Znajdziesz tam preparaty uniwersalne, które sprawdzą się również w przypadku rattanu, ale też przeznaczone bezpośrednio do konserwacji tego surowca. Pamiętaj, aby stosować się do uwag producenta Twojego mebla oraz uwag na preparacie. Taka impregnacja sprawi, że nasze meble dłużej zachowają swój idealny wygląd. Dobrze jest to robić raz w roku. W przypadku mebli na tarasie czy balkonie dobrze to zrobić po zakończeniu sezonu, jak zacznie spadać temperatura, a my nie będziemy z nich korzystać.

Czyszczenie mebli rattanowych

Czyszczenie mebli rattanowych nie jest skomplikowane. Najważniejsze, o czym musisz pamiętać, to aby nie używać dużej ilości wody, na przykład mocno wilgotnej ściereczki. Wystarczy, aby materiał był bardzo delikatnie nawilżony, więc po zamoczeniu ściereczki, mocno ją odciśnij. Możesz użyć raz na jakiś czas lub w przypadku zabrudzeń delikatnego detergentu. Regularnie wystarczy sama woda. Raz na jakiś czas, optymalnie co dwa – trzy tygodnie, warto również odkurzyć meble rattanowe. Do tego użyj wąskiej końcówki odkurzacza lub szczotki do kurzu. 

Rattanowe meble we wnętrzach i nie tylko

Nasze pierwsze skojarzenie z meblami rattanowymi może wiązać się z terenem na zewnątrz naszych posesji. Widzimy je na tarasie, altance lub w ogrodzie. Oczywiście sprawdzą się tam doskonale (pod warunkiem obecności zadaszenia!), ale nie tylko na zewnątrz jest dla nich miejsce. Obecnie w wystroju wnętrz niezwykłą popularnością cieszą się meble z naturalnych materiałów. Poprzez obecność surowców prosto z przyrody przejawia się miłość do niej. Potrzebujemy kontaktu z naturą, najlepiej każdego dnia, a dzięki takim meblom jesteśmy w stanie to zrealizować. 

Meble rattanowe pielęgnacja w ogrodzie jest bardziej wymagająca niż wewnętrz.

Meble rattanowe – podsumowanie

Zjawiskowe meble wykonane z naturalnego rattanu zagoszczą w Twoim domu i nadadzą mu zupełnie nowy charakter. Te dzieła sztuki, wyplatane z surowców pochodzących z palmy rotangowej, ozdobią Twój salon, sypialnię, pokój dziecka, a także balkon, taras czy ogród. Stawiając meble w przestrzeniach zewnętrznych, należy pamiętać, aby były to przestrzenie zadaszone i aby meble nie stały bezpośrednio na ziemi. Nie mogą mieć kontaktu z wodą, a na zimę należy je chować. Wymagają konserwacji raz w roku. Dzięki pielęgnacji możemy się zachwycać ich pięknem i wygodą na stałe. Meble doskonale pasują do naturalnych wnętrz, takich jak boho czy rustykalnych. Urządź swoją przestrzeń inspirowaną pięknem przyrody i ciesz się stylową przestrzenią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *