Jak zrobić mini ogród dla dzieci – krok po kroku.

Jak zrobić mini ogród dla dzieci – krok po kroku. Dziecko sadzi kwiaty.

Tworzenie mini ogrodu jest naprawdę bardzo proste, a do tego przyjemne. Zaczynamy od sadzenia wybranych roślin i przyozdabiamy wolne przestrzenie elementami dekoracyjnymi. Zastanawiasz się, jak zrobić mini ogród dla dzieci? Sprawdź nasze porady.

Budowa mini ogrodu to sama przyjemność.

Budując mini ogród stosujemy te same zasady, jakie obowiązują dla sadzenia roślin ozdobnych w gruncie czy donicy. Jednak są pewne elementy, na które dobrze byłoby zwrócić uwagę, aby osiągnąć oczekiwany efekt. Dlatego, aby mieć pewność, że wszystko wyjdzie jak należy lub po prostu nie wiecie jak zabrać się do pracy, to zapraszamy do zapoznania się z poniższymi krokami. Tworzenie mini ogrodów może być bardzo dobrym pomysłem na kreatywną zabawę na świeżym powietrzu z dzieckiem.

Jak stworzyć piękny mini ogród?

  1. Wybierz miejsce dla swojego ogrodu.

Czy będzie on stał w domu czy na zewnątrz? W zależności od tego co, zdecydujesz wybierz odpowiednie rośliny.  Pamiętaj, że jeśli mini ogród będzie znajdował się na zewnątrz lepiej go przenieść do środka przed pierwszymi przymrozkami. Akcesoria mogą ulec uszkodzeniu, a rośliny przemarznięciu.

  1. Wybierz typ swojego mini ogrodu.

Odpowiedz sobie na pytanie: czy będzie on umieszczony w donicy, pojemniku czy też będzie osadzony bezpośrednio w gruncie? Jeśli pierwszy raz tworzysz mini ogród, lepiej jest zbudować go w donicy niż w gruncie, ponieważ łatwiej jest go pielęgnować i tym samym uzyskać satysfakcjonujący efekt.

  1. Wybierz typ pojemnika.

Nasz mini ogród możemy stworzyć w każdej donicy plastikowej, ceramicznej, drewnianej itd. Ważne jest to, żeby była ona dość duża, abyśmy mogli posadzić rośliny i umieścić elementy ozdobne. Zanim przystąpimy do tworzenia możemy zrobić wstępny plan, aby mieć pewność, że wszystko nam się zmieści. Najlepiej, aby pojemnik posiadał dziurki do odpływu nadmiaru wody.

  1. Wybierz motyw.

W tym przypadku masz nieograniczone możliwości. Możesz stworzyć np. mini ogród wróżek – dla dziewczynek, a dla chłopców mini ogród dla dzieci z leśniczym. Użyj gotowych akcesoriów lub wykorzystaj to, co masz pod ręką w domu. Mogą to być szyszki, gałązki, kamyczki, małe figurki. Tylko nie przesadź z elementami dekoracyjnymi!

  1. Wybierz rośliny.

Na początek pamiętaj, aby starać się dobierać rośliny odpowiednie dla stanowiska, w jakim planujesz zbudować swój mini ogród. W zależności, czy będzie to miejsce słoneczne czy zacienione, dobieramy odpowiedni typ roślin. Tym samym musimy zapewnić odpowiednie podłoże dla danej grupy. Na dnie doniczek robimy drenaż z keramzytu, kamyków czy potłuczonych doniczek ceramicznych. Jednym słowem pamiętamy o podstawowych zasadach sadzenia roślin.

 Ważne! Wielkość dobieranych roślin powinna być uwarunkowana wielkością posiadanych przez nas akcesoriów dekoracyjnych. Zatem, dobrze jest zachować skalę. Odpowiednia skala sprawi, że kompozycja będzie wyglądała naturalnie, a naturalistyczny wykonany mini ogród będzie przypominał prawdziwy ogród. A na tym nam włąśnie zależy.

Wszystko przemyślane i przygotowane? To do dzieła!

Zaczynamy od przygotowania podłoża, jeśli ogród będzie umieszczony w doniczce pamiętamy o wspomnianej wyżej warstwie drenażu. Następnie wsypujemy ziemię i przystępujemy do pierwszego etapu, czyli sadzenia roślin.

Najlepiej, gdy z tyłu posadzimy rośliny wyższe, w środku średniej wielkości, najniższe z przodu. Zaczynamy od sadzenia największych roślin. Następnie przechodzimy do mniejszych. Najmniejsze rośliny najlepiej prezentują się jako odgrodzenie poszczególnych sekcji oraz na brzegach. Na koniec ziemię delikatnie wygładzamy i całość ostrożnie podlewamy.

W kolejnym kroku przystępujemy do układania elementów dekoracyjnych – i znowu dobrze jest zacząć od większych elementów czyli np. domków, dużych kamieni itp. Następnie możemy zrobić ścieżki z kamyczków. Kamyczki będą lepiej się układać jak zrobimy palcami lekkie wgłębienie. Na koniec dodajmy najmniejsze elementy dekoracyjne i gotowe!

Mini ogród – jako ciekawa forma własnoręcznie zrobionej dekoracji.

Chociaż może wydawać się, że zbudowanie mini ogrodu to mnóstwo pracy, to tak naprawdę piękną ozdobę możemy stworzyć już w kilka chwil. Jeśli przygotujemy sobie wcześniej przydatne nam akcesoria, to całość pójdzie już szybko. W efekcie będziemy mogli cieszyć oko pięknie wykonaną dekoracją ogrodową, która na pewno przyciągnie wzrok naszych gości. Pamiętajmy oczywiście, aby swój mini ogród postawić w miejscu reprezentacyjnym, tak aby nasza praca była jak najbardziej widoczna. W końcu stworzyliśmy ją po to, aby tak samo jak rośliny ogrodowe dawały nam radość.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *