Donice ogrodowe – jak wybrać? Porady.

donice ogrodowe białe w ogrodzie

Na polskim rynku jest dostępnych wiele rodzajów donic ogrodowych. Możemy je wykorzystać w aranżacjach na tarasie i balkonie lub w ogrodzie. Umieścić przy wejściu do domu lub w ogrodzie na dachu. Donice ogrodowe, to zdecydowanie modny dodatek. Wybór doniczki wydaje się bardzo prosty. Jednak jest kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem. Najczęściej przy wyborze donicy, pod uwagę bierzemy tylko aspekt wizualny. Oczywiście jest to bardzo ważna cecha. Jednak, aby być w pełni zadowolonym z zakupu, warto odpowiedzieć sobie na kilka innych pytań.

Sprawdzić, czy donica ogrodowa jest mrozoodporna.

Jest to istotna kwestia. Jeśli nie mamy, gdzie trzymać doniczek zimą, to powinniśmy zdecydować się na mrozoodporne donice. Podczas niskich zimowych temperatur, przechowywane na zewnątrz doniczki nieodporne na mróz będą pękać. Co za tym idzie, nie będzie można ich ponownie wykorzystać w kolejnym sezonie. Dla nas będzie to oznaczać tylko niepotrzebne wydawanie pieniędzy.

Planując uprawę roślin ogrodowych w pojemniku przez cały rok, zakup donicy mrozoodpornej jest wręcz obowiązkowy. Dzięki posiadaniu donic mrozoodpornych możemy tworzyć piękne dekoracje roślinne cały rok np. przy wejściu do domu. Donice te idealnie nadają się do uprawiania bylin, roślin o formach szczepionych, iglaków karłowych, kuli bukszpanowych. Zimą piękne kompozycje możemy tworzyć poprzez dodawanie gałązek świerkowych lub sosnowych, szyszek, lampek itp.

Jakim dysponujemy budżetem – tanie czy drogie donice ogrodowe.

Budżet, jaki zamierzamy przeznaczyć na donice, jest również bardzo istotny. Jeśli dysponujemy większą kwotą, możemy pomyśleć o donicach imitujących beton. Są one niezwykle modne w ostatnim czasie. Wyglądają jak z betonu, ale nim nie są. Ma to swoją zaletę, ponieważ nie są tak ciężkie, jak donice betonowe. Ich dodatkową zaletą jest odporność na czynniki zewnętrzne. Są idealnym dodatkiem ogrodu w stylu nowoczesnym. Imitacja betonu i sam beton w architekturze ogrodowej sprawi, że aranżacja ogrodowa wygląda stylowo.

Dysponując mniejszym budżetem, proponujemy rozważyć donice ogrodowe plastikowe. Donice plastikowe są dość tanie. Jednak nie oznacza, że są słabej jakości. Można znaleźć donice z tworzywa sztucznego wysokiej jakości, które przetrwają wiele sezonów. Niektóre modele są też mrozoodporne i posiadają wkłady. Są one dostępne w wielu rozmiarach, kształtach i wzorach. Znajdziemy tutaj donice ogrodowe wysokie, kwadratowe, okrągłe, donice rattanowe. Donice plastikowe, których faktura przypomina rattan, cieszą się ogromną popularnością w ostatnich latach.

Nasz budżet należy dobrze przemyśleć, zwłaszcza jeśli planujemy zakup kompletu donic ogrodowych. Zakup kompletu najmodniejszych donic może być sporym wydatkiem. Jednak pamiętajmy, że efekt przy zastosowaniu spójnego kompletu i pięknych roślin jest bardzo stylowy i elegancki. Czasem warto wydać więcej.

W jakim stylu mamy taras lub balkon?

Donice na taras, balkon czy do ogrodu, często kupujemy pod wpływem impulsu. Po prostu podoba nam się wygląd. Potem wracamy do domu i okazuje się, że zakupiona przez nas donica do niczego nie pasuje. Nie pasuje do stylu, w którym mamy urządzany nasz balkon, taras. Następnie donicę oddajemy do sklepu albo używamy jej, choć jesteśmy niezadowoleni z efektu. Zatem zakup donicy warto przemyśleć. Jeśli nasz ogród jest wykonany w stylu nowoczesnym, to idealnie sprawdzą się imitujące beton. Donice te idealnie sprawdzą się również na tarasach w stylu loftowym lub skandynawskim. W stylu rustykalnym, wiejskim dobrze prezentować będą się donice gliniane, terakotowe, drewniane. Do tych stylów pasują też kosze wiklinowe albo rattanowe. Donice plastikowe będą pasowały w większości aranżacji. Te, o gładkich powierzchniach są przeznaczone raczej do stylu nowoczesnego Donice rattanowe są najbardziej uniwersalne. W stylu boho natomiast sprawdzą się przede wszystkim kosze-osłonki z trawy morskiej.

Jakie rośliny zamierzamy uprawiać w donicach ogrodowych? 

Czy są to rośliny o szybko rozrastającym się systemie korzeniowym?

Zapewnienie roślinom odpowiednich warunków do zdrowego rozwoju jest konieczne. Na ogół musimy dobrać odpowiednio dużą doniczkę, aby system korzeniowy mógł się prawidłowo rozwijać. Np. uwielbiane przez wielu ogrodników hortensje, różaneczniki czy modne rozplenice japońskie potrzebują głębszych donic. Z kolei są też rośliny, które potrzebują ciasnych doniczek, ponieważ w środowisku naturalnym żyją w dużym zagęszczeniu. Ciasne doniczki lubi np. fiołek czy sansewiera. Płytko ukorzenione natomiast są azalie, dlatego możemy je sadzić w płytkich donicach. Ważne, aby przy sadzeniu ukryć jej system korzeniowy. 

Czy są to rośliny, które nie lubią wilgotnego podłoża?

Wiele roślin nie toleruje wilgotnej ziemi. Należą do nich min. bardzo lubiana przez ogrodników lawenda. Lawenda potrzebuje suchego, przepuszczalnego podłoża. Dlatego uprawa w plastikowych doniczkach nie jest dobrym rozwiązaniem. Ścianki plastikowych doniczek nie przepuszczają wody i powietrza, przez co podłoże nie wysycha szybko. Do uprawy lawendy lepszym wyborem będzie donica ceramiczna, z której woda łatwo wyparowuje. W plastikowych doniczkach-skrzynkach dobrze będą rosły kwiaty jednoroczne jak pelargonie czy surfinie. W sprzedaży jest dostępnych wiele doniczek plastikowych z podwójnym dnem. Tego typu doniczki bardzo dobrze sprawdzą się właśnie przy uprawie pelargonii czy surfinii. W upalne dni kwiaty te potrzebują codziennego podlewania. Doniczki posiadające rezerwuar pomogą zapewnić roślinom odpowiednią ilość wody. Ułatwiają pielęgnacje zwłaszcza osobom, które mają mało czasu na ogród. Rezerwuar pozwala roślinom na samoistne podsiąkanie wody do dolnej warstwy ziemi. Dodatkowo są one lekkie, więc można je zawieszać na balustradach balkonów.

Duże rośliny uprawiamy w dużych donicach ogrodowych.

Do stworzenia ogrodu w pojemnikach można wykorzystać niektóre gatunki drzew i krzewów. W dużych donicach możemy uprawiać:

  • sosny górskie,
  • tuje,
  • cisy,
  • bukszpany,
  • róże na pniu,
  • jałowce.

Takie kompozycje na pewno uatrakcyjnią nasz balkon lub taras. Są to rośliny o dużych systemach korzeniowych. Planując ich uprawę w donicach, musimy zapewnić im dobre warunki do wzrostu, czyli odpowiednio duże donice. Najlepiej minimum 40 cm głębokości. Dodatkowo taka donica musi być odporna na mróz i inne warunki atmosferyczne. Musimy też pamiętać, aby przygotować odpowiednią warstwę drenażu dla odpływu nadmiaru wody. Ważne jest też wykonanie warstwy izolacyjnej np. ze styropianu, aby korzenie nie zmarzły zimą. Warto uprawiać w donicach iglaki czy inne zimozielone gatunki, ponieważ stanowią piękne dopełnienie kwiatowych kompozycji roślinnych. Do tego są praktycznie bezproblemowe w uprawie. Wymagają jedynie podlewania i nawożenia, czasem przycinania. 

Czy donice są łatwe w utrzymaniu?

Kupując donicę musimy zastanowić się, czy będziemy mieć czas o nią dbać. Decydując się na donice drewniane musimy pamiętać, że należy je impregnować co sezon. Są one podatne na pleśń, zwłaszcza gdy nie stoją pod zadaszeniem. Zatem, jeśli nie możemy poświęcić dużo czasu na ich pielęgnacje, warto wybrać inne donice. Bardzo łatwe w utrzymaniu są donice plastikowe, wystarczy je przetrzeć wodą z płynem do naczyń. Z kolei donice imitujące beton nie wymagają impregncji i nie są kłopotliwe w utrzymaniu.

Choć wybór donicy ogrodowej, wydaje się łatwy i można go dokonać szybko, to kierujmy się rozsądkiem. Pamiętajmy, że przy tworzeniu ogrodu w pojemnikach nasze rośliny, jak i doniczki powinny się wzajemnie uzupełniać. Starajmy się tworzyć kompozycje pasujące do stylu naszego ogrodu. Zastanówmy się, czy będziemy mieć czas na pielęgnację donic. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *